Xiaomi Mi A2/Mi A2 Lite se po updatu na Android 9 Pie nepřipojí k Wi-Fi

Telefony projektu Android One, tedy Xiaomi Mi A1, Xiaomi Mi A2 a Xiaomi Mi A2 Lite, dostaly s koncem a přelomem roku aktualizaci na Android 9 Pie. Zatímco majitelé první generace, tedy Mi A1, bojují s nefunkčním LTE, v případě Mi A2 se občas objevuje jiný problém: telefon se nepřipojí k Wi-Fi.

S problémem tohoto typu se přihlásilo několik uživatelů v naší Poradně. Další pak hlásili potíže v komentářích pod různými články na našem blogu, potíže se řešily i na zahraničních fórech. Bylo tedy zřejmé, že příčina bude někde v aktualizaci na Android 9 Pie.

Xiaomi Mi A2/Mi A2 Lite se nepřipojí k Wi-Fi

Situace byla ve všech případech prakticky stejná: telefon Xiaomi Mi A2/Mi A2 Lite byl před aktualizací připojený k Wi-Fi. Po stažení a instalaci aktualizace se po opětovném startu již nepřipojil. Wi-Fi router jakýkoli pokus aktivně odmítal. Co ovšem bylo podstatné: nedělo se tak na všech telefonech, jednalo se spíše o minoritní záležitost.

Xiaomi Mi A2 a Mi A2 Lite se po updatu na Android 9 Pie nepřipojí k Wi-Fi
Xiaomi Mi A2 a Mi A2 Lite se po updatu na Android 9 Pie nepřipojí k Wi-Fi

Následně se ukázal poměrně důležitý fakt: po aktualizaci se změnila MAC adresa síťové karty. To je samo o sobě velmi zvláštní – Wikipedie o MAC adrese říká, že: „MAC adresa (z anglického „Media Access Control“) je jednoznačný identifikátor síťového zařízení, který používají různé protokoly druhé (spojové) vrstvy OSI. Je přiřazována síťové kartě NIC bezprostředně při její výrobě (u starších karet je přímo uložena do EEPROM paměti) a proto se jí také někdy říká fyzická adresa, nicméně ji lze dnes u moderních karet dodatečně změnit.“

Otázkou je, proč by aktualizace měla měnit tento parametr. Reálně k tomu není vůbec žádný důvod. Bohužel samotný výrobce se k tomu nijak nevyjádřil, takže můžeme jen spekulovat.

Proč se telefon nepřipojí k Wi-Fi?

Dostáváme se k tomu, proč se většina telefonů i po této změně k Wi-Fi připojí, ale určitá část nikoli. Společným jmenovatelem je zabezpečení na straně Wi-Fi routeru – takzvaný „filtr MAC adres“. Zjednodušeně řečeno funguje tak, že i při znalosti přístupového hesla pustí do sítě jen zařízení, jejich MAC adresy má zadané jako povolené.

Pokud tedy během aktualizace dojde ke změně MAC adresy bezdrátového síťového adaptéru mobilního telefonu, z pohledu Wi-Fi routeru se jedná o jiné zařízení. Jestliže je aktivní filtr MAC adres, tak se postará o to, že se telefon nepřipojí k Wi-Fi – tedy „není do ní vpuštěn“.

Nastavení filtru MAC adres na routeru TP-Link
Nastavení filtru MAC adres na routeru TP-Link

Řešením je v takovém případě přidání nové MAC adresy telefonu do seznamu povolených. To se na každém Wi-Fi routeru provádí jinak, takže nemůžeme poskytnout podrobný návod. Pokud se o vaší bezdrátovou síť stará někdo další (např. správce sítě v zaměstnání), požádejte o přístup s novou adresou.

Aktuální MAC adresu telefonu najdete v systémovém nastavení, konkrétně v sekci Informace o telefonu-Stav. Zde bývá uvedena jako Adresa MAC sítě Wi-Fi. Jedná se o šestici dvojciferných hexadecimálních čísel oddělených pomlčkami nebo dvojtečkami (např. 01:23:45:67:89:AB).

Řešili jste problém, že se Xiaomi Mi A2/Mi A2 Lite se po updatu na Android 9 Pie nepřipojí k Wi-Fi?

13 komentářů: „Xiaomi Mi A2/Mi A2 Lite se po updatu na Android 9 Pie nepřipojí k Wi-Fi

 • 3. 1. 2019 (15:56)
  Permalink

  Přesně jak se zde píše. Po aktualizaci androidu 9 pie na můj Xiaomi mi A2 lite , vypadává WiFi každých 10 vteřin pořád smyčka dokolečka. Naskočí , vypadne , Naskočí , vypadne. A lte je taky nemocná. Dělá něco podobného. Ale nikde nevidím , zda to bude Xiaomi nějak řešit opravnou aktualizaci nebo nebude ?

 • 4. 1. 2019 (1:00)
  Permalink

  Mně se po upgrade na A9 MAC adresa wi-fi změnila i na Mi A1…

 • 4. 1. 2019 (8:02)
  Permalink

  @Tom
  Dobrý den,

  na Mi A2 Lite problémy s LTE hlášeny nejsou. Dělal jste po aktualizaci reset do továrního nastavení?

  Karel Kilián

 • 4. 1. 2019 (8:04)
  Permalink

  @Jarda
  Dobrý den,

  čili i na Xiaomi Mi A1 se MAC adresa po updatu na Android 9 mění? Chm, to je čím dál divnější.

  Karel Kilián

 • 4. 1. 2019 (10:32)
  Permalink

  Dobrý den,
  o změně MAC adresy si nejsem jistý, každopádně od updatu na Android Pie je download přes wifi na mizerných 3 mbps (před updatem na stejné wifi okolo 30 mbps). Jde o Mi A2 Lite.

  Jiří Geršl

 • 4. 1. 2019 (16:55)
  Permalink

  @Jiří Geršl
  Dobrý den,

  ano, je to věc, kterou občas uživatelé zmiňují. Bohužel zatím jsme neměli možnost vyzkoušet to, takže nemohu potvrdit ani vyvrátit, že by šlo o globální problém.

  Karel Kilián

 • 4. 1. 2019 (18:20)
  Permalink

  @Karel Kilián

  Dobrý den,
  ano, MAC adresu mi to na Mi A1opravdu změnilo. Na routeru mám nastavený filtr MAC adres a po aktualizaci na A9 jsem se k němu už nepřipojil.

 • 4. 1. 2019 (19:36)
  Permalink

  mobil se mi tady nepřipojil s wifi ,tak jsem si říkal že to bude asi nejaká prkotina …..restartoval jsem mobil a pořád tam je restartování… a kolečko se točí dokola …. když zkusím otisk prstu mobil se odemkne ale displej nereaguje a nejde s tím nic dělat nevíte nekdo co s tím?

 • 5. 1. 2019 (13:34)
  Permalink

  @Jarda
  Dobrý den,

  dobré vědět, že se to děje i na Mi A1. Díky za info.

  Karel Kilián

 • 5. 1. 2019 (13:35)
  Permalink

  @Anonym
  Dobrý den,

  viděl bych to na reset do továrního nastavení.

  Karel Kilián

 • 5. 1. 2019 (20:52)
  Permalink

  Zjistil jsem zajímavou věc – pokud uvedu telefon do aeroplane módu, rychlost wifi naběhne zpátky do normálu. Ve chvíli, kdy se SIM znova aktivuje, rychlost wifi opět prudce klesne.

 • 5. 1. 2019 (23:06)
  Permalink

  Tak UPDATE: wifi je extrémně pomalá v případě, že je zaplý bluetooth – pokud je bluetooth vyplý, vše funguje jak má. Tento problém se začal projevovat až po updatu na Android 9 Pie. Nevíte někdo co s tím ?

 • 6. 1. 2019 (16:08)
  Permalink

  @Jiří Geršl
  Dobrý den,

  díky za zajímavý poznatek. Podle mne tohle může vyřešit jen další aktualizace. Snad se jí dočkáme co nejdříve.

  Karel Kilián

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.