Recenze Xiaomi Mi Mix 2s: špička v neotřelém kabátku

Dá se říci, že Xiaomi má v současné době dva telefony, které můžeme označit slovem „vlaková loď“. Tím hlavním je nedávno představený model Mi 8, který míří na běžnou klientelu, požadující špičkový výkon v solidním balení (viz naše podrobná recenze). Druhou „vlajkovou lodí“ je Xiaomi Mi Mix 2s. Své zákazníky si, kromě velmi slušného hardwaru, získává především svým extravagantním vzhledem, který je zcela podřízen snaze o co nejtenčí rámečky. Jaký je ale v praxi? Na to se vám  pokusí odpovědět tato recenze Xiaomi Mi Mix 2s.

Balení s příchutí luxusu

Pocit, že jste si koupili něco ne úplně standardního, navozuje už samotná krabička. Kromě neobvyklého čtvercového formátu zaujme černou barvou (většina telefonů této značky má oranžové krabičky) a zlatým logem, tedy tradiční kombinací obvyklou pro luxusní zboží.

Čtvercová krabička s telefonem Mi Mix 2s
Čtvercová krabička s telefonem Mi Mix 2s

Po odklopení víka přivítá novopečeného majitele černá kartička s citátem generálního ředitele společnosti Lei Juna, který zhruba znamená: „Skutečné prozkoumat znamená vyčerpat nesčetné možnosti. Pro pokrok o jeden palec jsme ochotni nachodit celé míle.“

Kartička s citátem
Kartička s citátem

Pod tím již následuje pohled na telefon, chráněný transportními fóliemi, nabíječku a kabel. Pod telefonem se nachází černá krabička s příjemným překvapením v podobě černého plastového krytu s velmi příjemnou strukturou, kterým můžete chránit keramické tělo zařízení.

Telefon, nabíječka a kabel
Telefon, nabíječka a kabel

Dále je zde prostředek na otevření „šuplíčku“ na SIM karty a adaptér z USB-C na 3,5mm audio jack, což naznačuje, že telefon nemá konektor na sluchátka, která tedy logicky nejsou součástí balení. Nechybí příručka pro rychlou instalaci, stručný uživatelský manuál a jeden praktický dárek od XiaomiMobile.cz, který ale nebudeme prozrazovat.

Obsah balení telefonu Xiaomi Mi Mix 2s
Obsah balení telefonu Xiaomi Mi Mix 2s

Tělo, které rozhodně nikoho nekopíruje

Nejvíc je na telefonu Xiaomi Mi Mix 2s vidět snaha čínského výrobce o co možná nejtenčí rámečky. Té se podřídilo naprosto vše, takže pokud se podíváte na čelní stranu, uvidíte, že obrazovka zabírá 82 % plochy. Rámečky jsou skutečně tenké a Xiaomi se dokázalo vyhnout nepěknému kompromisu v podobě výřezu obrazovky.

Jak se to povedlo? V horním rámečku je jen štěrbina reproduktoru, zatímco přední fotoaparát se přesunul do pravého dolního rohu a (pouze) bílá notifikační LED doprostřed „brady“. Na černém modelu není přední foťák prakticky vůbec vidět, na bílém je jeho umístění evidentní.

Dílenské provedení je špičkové, telefon je pevný, nikde nic nevrže, ani se neprohýbá. V tomto směru snese Xiaomi Mi Mix 2s srovnání i s těmi „nejznačkovějšími“ telefony. V čem však bohužel telefon vyniká, je zachytávání otisků prstů, a to jak na obrazovce, tak zezadu. Proto jsme s povděkem nainstalovali přiložený kryt. Díky němu také telefon tak ochotně neklouže z dlaně.

Hrany telefonu

Na spodní hraně je (zleva) mikrofon, nabíjecí konektor USB-C a mřížka reproduktoru. Telefon je tedy vybaven jen jedním hlasitým reproduktorem a nelze od něj očekávat stereofonní zvuk, což je ale dnes spíše standardem.

Spodní hrana s konektorem a reproduktorem
Spodní hrana s konektorem a reproduktorem

Pravou hranu obsadila tlačítka pro nastavení zvuku a vypnutí/zapnutí telefonu. Na horní hraně je druhý mikrofon. Poněkud zde překvapila absence infračerveného vysílače, který je u telefonů této značky takřka tradičním prvkem. Mi Mix 2s kvůli tomu nelze použít jako dálkový ovladač domácí elektroniky, což je poněkud škoda.

Na levé straně se nachází pouze slot pro dvě SIM formátu nano. Tentokrát se nejedná o hybridní slot, takže paměťovou kartu do tohoto telefonu nedostanete a budete si muset vystačit s interní pamětí. Její velikost však začíná na 64 GB, což je pro většinu uživatelů dostatečné. Pro ty náročnější máme v e-shopu verzi se 128 GB, které už budou stačit každému.

Levá hrana telefonu Mi Mix 2s
Levá hrana telefonu Mi Mix 2s

Keramická zadní strana

Zadní strana je keramická, krásně se leskne, ale velmi ochotně zachytává otisky prstů. Kromě toho i poměrně značně klouže v dlani, takže jsme velmi ocenili přiložený plastový obal. Najdeme zde duální fotoaparát s vertikálním uspořádáním a čtečku otisků prstů, které se budeme věnovat v dalším odstavci.

Keramická zadní strana s foťákem a čtečkou
Keramická zadní strana s foťákem a čtečkou

Optika foťáku bohužel, jak se stalo zvykem u tenkých telefonů, vystupuje nad okolní povrch, takže při položení na záda bude telefon ležet na ní. Částečně lze tento nešvar eliminovat přiloženým (nebo jakýmkoli jiným) krytem. Rozměry telefonu jsou 150,9 x 74,9 x 8,1 milimetrů a při hmotnosti 190 gramů, za kterou může i hliníkový rám, telefon v ruce určitě ucítíte.

Čtečka otisků prstů je situována na zadní straně uprostřed horní poloviny. Toto řešení je pro Xiaomi typické a má své zastánce i odpůrce. K nevýhodám patří nemožnost odemknout mobil při umístění do držáku v autě. Bohužel v možnostech zabezpečení chybí odemykání obličejem, které by výrazně zjednodušilo situaci. Dalším nedostatkem je u čtečky chybějící podpora gest, která by její funkci povýšila o další level.

Samotná čtečka poznává otisky prakticky okamžitě, je schopná přečíst i mírně vlhké prsty. Během testu jsme ani jednou nenarazili na situaci, kdy by bylo nutné místo odemykání otiskem zadávat PIN.

Majestátní obrazovka

K zobrazování a ovládání telefonu slouží IPS LCD obrazovka s úctyhodnou úhlopříčkou 5,99″ a rozlišením 1080 x 2160 obrazových bodů, z čehož plyne příjemný poměr stran 18:9 a velmi pěkná jemnost 403 ppi. Obrazovka je chráněna odolným sklem Gorilla Glass 4. Poněkud paradoxní je ale fakt, že tento model, ač jeho primární snahou jsou co nejmenší rámečky, má menší poměr obrazovky k ploše čelní strany než Mi 8 (81,9 % versus 83,8 %).

Obraz vypadá opravdu dobře a patrně není nic, co bychom mu mohli vytknout. Proti AMOLEDům sice neumí „absolutní černou“, zato nabídne přirozené barvy, dobré pozorovací úhly i solidní čitelnost na přímém slunci, byť v posledním ohledu ve srovnání s Mi 8 se SAMOLEDem poněkud zaostává. Musíme pochválit automatické řízení podsvětlení s ohledem na okolní podmínky, které reaguje pružně a nastavená úroveň vyhovovala za všech situací.

Displej je rozhodně jednou z nejsilnějších stránek tohoto telefonu a díky minimalistickým rámečkům skutečně vyniká. Jako jediný nedostatek tak vnímáme skutečnost, že obrazovka vystupuje nad rámeček telefonu, čímž roste riziko jejího poškození během pádu nebo poškrábání při pokládání na podložku displejem dolů. Pokud ale telefon umístíte do přiloženého obalu, snížíte tím riziko vyklouznutí z dlaně a díky přečnívajícím hranám také o něco zvýšíte ochranu displeje.

V čem se tedy zásadně liší Mi Mix 2s od podobně vybaveného Mi 8? Především v absenci výřezu, který Mi Mix 2s vyřešilo vlastní cestou. Pochopitelně není k dispozici ani funkce Always On, která by na LCD spotřebovávala více energie než na AMOLEDu.

Zvuk je spíše průměrný

O zvuk se stará jediný hlasitý reproduktor, umístěný ve spodní hraně. Jeho výkon je dostatečný, zvukové podání považujeme za průměrné a maximální hlasitost by mohla být ještě o něco vyšší. Přesto v některých situacích zní zvuk poněkud přebuzeně. Umístění mřížky reproduktoru vnímáme jako praktické – nestávalo se nám ani při hraní her na šířku, že bychom ji ucpali dlaní.

Mi Mix 2s nemá tradiční konektor na sluchátka, takže ta ani nejsou součástí balení. Tím pádem nemůžeme hodnotit jejich podání zvuku. Audiofilové tak budou muset využít buď adaptér do USB-C, který je součástí balení, nebo pořídit bezdrátová sluchátka, komunikující přes Bluetooth.

Hardware stojí na špičce

Jako procesor je v telefonu osmijádrový čip Qualcomm Snapdragon 845, což je aktuálně to nejlepší, co můžete v telefonu mít. Čtyři jádra Kryo 385 Gold mohou běžet na rychlosti až 2,8 GHz, další čtyři Kryo 385 Silver pak mají maximální frekvenci 1,8 GHz. Díky tomu procesor nabídne jak špičkový výkon, tak i úspornost při běžném používání. O grafiku se stará akcelerátor Adreno 630, který se nezadýchá ani při nejnáročnějších hrách.

Srdcem je procesor Qualcomm Snapdragon 845
Srdcem je procesor Qualcomm Snapdragon 845

Jak jsme již řekli, Qualcomm Snapdragon 845 je v současnosti stále na špičce v segmentu procesorů pro mobilní zařízení. Na výkonu telefonu je to opravdu znát – během testování běželo vše plynule, nestávalo se, že bychom museli na něco čekat, neviděli jsme žádná zadrhnutí ani „lagování“. Mi Mix 2s tak dokonale naplnil naši představu vlajkové lodě.

Samotný čip podporuje nové funkce pro automatickou inteligenci a virtuální realitu, stejně jako gigabitové LTE a novou bezpečnostní architekturu. Je vyráběn nejmodernější 10nm technologií, takže při zatížení se telefon zahřívá jen minimálně.

Benchmarky

Tradičně jsme telefon podrobili testovací sadě syntetických benchmarků, kde jsme primárně porovnávali s podobně vybaveným Mi 8. Hned na první pohled přitom bylo jasné, že tento telefon jen tak něco nezaskočí.

Začněme benchmarkem GeekBench 4, který se zaměřuje především na běžné využití telefonu, jako je práce s dokumenty či načítání webových stránek. Ve třech měřeních dosáhl Mi Mix 2s průměrného bodového hodnocení v testech s jedním jádrem 2467 bodů, což je jen o necelé procento lepší výsledek ve srovnání s Mi 8, kterému jsme naměřili 2447 bodů.

V tomtéž benchmarku při testování operací s více jádry dosáhl Mi Mix 2s výsledku 9058 bodů, což je o jedno procento lepší skóre než Mi 8, který dosáhl na 8960 bodů. Celkově tedy můžeme konstatovat, že oba telefony podávají víceméně stejné výsledky.

Jako další následovat benchmark AnTuTu, který se orientuje především na herní výkon. S ohledem na nižší rozlišení obrazovky, a tedy i nutnost obsloužit méně obrazových bodů jsme očekávali o něco lepší výsledek ve prospěch Mi Mix 2s, nicméně naměřili jsme 199 145 bodů, což naznačuje nějaký problém.

Nakonec jsme provedli srovnání novým AI Benchmarkem, kde Mi Mix 2s svého soupeře v podobě Mi 8 doslova deklasoval. Zatímco Mi 8 dosáhl skóre 783, Mi Mix 2s se může chlubit 1376 body, což je o 76 % více. Nutno podotknout, že benchmark na Mi 8 deklaroval určité problémy s ovladačem čipu pro automatickou inteligenci.

Operační paměť a interní úložiště

K testu jsme měli variantu se 6 GB operační paměti a 64 GB interního úložiště. Zde po prvním spuštění zbývá uživateli, respektive jeho aplikacím a datům kolem 50 GB prostoru. Kromě této existuje telefon ještě ve verzích se 128GB interní pamětí (v našem e-shopu stojí 13990 Kč) a v nejvyšší s 8 GB RAM a 256GB úložištěm (ta však v Česku k dostání není). Nutno podotknout, že Xiaomi Mi 8 nepodporuje paměťové karty, na což je vhodné myslet už při koupi.

Baterie

Telefon je vybaven lithium-iontovým akumulátorem s kapacitou 3400 mAh, tedy prakticky stejným, jako v případě Mi 8, kde je ovšem baterie lithium-polymerová. Během testu, kdy byl vystaven přeci jen náročnějším podmínkám, než bývá zvykem při běžném používání, putoval každý den po cca 16 hodinách provozu do nabíječky zhruba se 30 zbývajícími procenty. Dvoudenní výdrž z toho tedy nebude, ale celodenní by měl zvládnout i při náročnějším používání.

Pro mnohé bude přidanou hodnotou podpora bezdrátového nabíjení, která je možná i díky keramickým zádům. Podporován je osvědčený standard Qi, takže můžete použít jak nabíječky přímo od výrobce, tak i různé alternativní.

Pokud však dáváte přednost klasické dodávce energie, můžete se těšit na podporu rychlého nabíjení Qualcomm Quick Charge 3.0 (9 V/2 A). S patřičnou nabíječkou tak telefon nabijete „z nuly na sto“ během zhruba hodiny a půl. Jistě nebude překvapením, že k nabíjení je telefon vybaven aktuálním konektorem USB-C.

Komunikace s okolním světem

Telefon podporuje všechny v dnešní době nezbytné standardy mobilní sítě, to jest GSM, CDMA, HSPA a LTE, včetně českého. Během testování jsme neměli problémy se signálem, mobilní datové připojení bylo stabilní a rychlé. V nastavení lze navíc zapnout takzvané duální 4G, které v případě, že máte nainstalované dvě SIM, dokáže používat datové připojení obou dvou.

Z hlediska bezdrátových sítí jsou podporovány všechny současné standardy 802.11a/b/g/n/ac, samozřejmě jak v pásmu 2,4 GHz, tak i v méně zarušeném 5,0 GHz. Ani v tomto směru nebyly s telefonem žádné potíže, spojení bylo stabilní a rychlé.

Z dalších komunikačních technologií můžeme zmínit Bluetooth ve verzi 5.0 a nechybí ani NFC, takže s telefonem budete moci bez potíží platit bezkontaktně (pokud to vaše banka umožňuje).

Určování polohy

Xiaomi Mi Mix 2s se na rozdíl od Mi 8 nechlubí dvoupásmovou GPS. Nabízí tedy standardní technologii GPS a k tomu ještě podporu satelitních navigačních systémů GLONASS a BDS. Pro rychlejší inicializaci pak slouží A-GPS.

Z hlediska určování pozice jsme telefon vyzkoušeli jak v navigaci Waze, tak během geocachingu, kde je žádoucí co možná nejvyšší přesnost. Úvodní určení polohy bylo vždy otázkou několika sekund, nikdy jsme nemuseli čekat déle. Signál byl stabilní, neztrácel se ani v náročnějších oblastech, jako je les či hustá zástavba.

Odchylka, deklarovaná aplikací GPS Status & Toolbox se nejčastěji pohybovala kolem šesti metrů, což je dostačující. Pro geocaching hodnotíme výsledky jako sice dobré, ale celkově průměrné – přeci jen koruny stromů leckdy dokázaly „rozhodit“ polohu o nějaký ten metr, což ale není nic neobvyklého.

Fotoaparát

Hlavní fotoaparát telefonu Xiaomi Mi Mix 2s má dva 12Mpx vertikálně uspořádané snímače Sony IMX363 s dvoutónovým LED bleskem uprostřed. První má světelnost f/1,8, která ho předurčuje k pořizování dobrých snímků i za zhoršených světelných podmínek. Disponuje čtyřosou optickou stabilizací a duálním fázovým ostřením PDAF. Druhý má světelnost f/2,4 a jeho přínosem je dvojnásobný optický zoom.

Tělo fotoaparátu vyčnívá nad povrch telefonu, což znamená riziko poškrábání při pokládání telefonu na podložku. Naštěstí s přiloženým obalem se tato nerovnost téměř ztratí.

Aplikace Fotoaparát
Aplikace Fotoaparát

Foťák pořizuje snímky v rozlišení 4032 x 3024 obrazových bodů, tj. 12 Mpx. Při sériovém snímání dokáže „vypálit“ najednou až sto snímků v plném rozlišení během pouhých pěti sekund. Snadno tak pořídíte skvělý snímek rychle se pohybujícího objektu – stačí přidržet tlačítko spouště a poté si vybrat nejlepší obrázek.

Určitě bychom neměli zapomenout na jeden z hlavních taháků v podobě automatické inteligence, která dokáže nastavit parametry fotoaparátu podle snímané scény – celkem jich rozezná více než dvě stovky. Tím by měla dosáhnout lepších výsledků než průměrná automatika.

Výsledné snímky jsou v průměru velké asi 4,4 MB, což naznačuje, že do výsledného zpracování příliš nezasahuje softwarová optimalizace a úroveň komprese se pohybuje v přiměřených mezích. Fotky rozhodně snesou srovnání s konkurencí, a to včetně Samsungů, iPhonů a Pixelů od Googlu.

Z hlediska kvality zaujmou pořízené obrázky živými, avšak realistickými barvami a vysokou mírou zachovaných detailů. Dalším kladem je pak minimální šum v jednobarevných plochách. Velice pěkně také funguje režim HDR, jehož výsledky vyniknou především ve světelně náročnějších scénách.

Xiaomi Mi Mix 2s a DxOMark

S celkovým skórem v DxOMarku 97 bodů je tento model jen lehce za Xiaomi Mi 8, který získal nádherných 99 bodů. Za fotografické schopnosti pak získal 101 bodů, čímž se zařadil po bok iPhone X a skončil jen tři body za Samsungem Galaxy S9.

Vyzdvihovány jsou zejména schopnosti fázového ostření, které je rychlé a přesné. Recenzenti také chválí pěkný poměr zachování struktur na snímcích a minimální šum, a to i za zhoršených světelných podmínek.

Velmi dobrá je také expozice a zachování barev a ačkoli dynamický rozsah není tak široký, jako u některých jiných špičkových zařízení, výsledky v oblasti HDR jsou docela dobré. Chválen je také bokeh efekt, tedy pořizování obrázků s rozmazaným pozadím.

Při fotografování venku nabízí Xiaomi Mi MIX 2S vynikající snímky. Dynamický rozsah je sice v porovnání s některými z nejlepších smartphonů trochu omezený, což vyniká především přeexponováním v některých komplikovaných scénách s vysokým kontrastem.

Barvy jsou věrné a živé, s obecně přesným vyvážením bílé barvy. V některých venkovních snímcích se však v modrých a zelených odstínech může vyskytnout mírně nafialovělý nádech. Šum v oblastech s jednotnou barvou je mimořádně malý, takže můžete například očekávat pěkné čisté modré nebe. Foťák vyniká také velmi dobrým zachováním textur.

Také za snížených světelných podmínek jsou výsledky poměrně dobré, s nízkou hladinou šumu. Při atypickém osvětlení však někdy dochází k ne zcela správnému vyvážení bílé. Klíčovou vlastností Xiaomi Mi Mix 2s je dobrý kompromis mezi zachováním detailů a redukcí šumu.

Hlavní klady Mi Mix 2s dle DxOMark

 • Velmi rychlé a přesné automatické ostření.
 • Vyvážení bílé je většinou přesné a barvy jsou živé.
 • Šum je ve většině snímků sotva viditelný.
 • Poměrně dobré detaily.
 • Přirozeně působící bokeh efekt v režimu na výšku.

Hlavní nedostatky Mi Mix 2s dle DxOMark

 • Dynamický barevný rozsah je poměrně omezený.
 • Ztráta detailů při velmi slabém osvětlení.

Ukázkové fotky pořízené telefonem

Natáčení videa

Xiaomi Mi Mix 2s je schopen pořizovat videa v režimech 2160p při 30fps, 1080p při 120fps a 720p při 240fps. DxOMark v případě videa udělil 88 bodů, což je o něco nižší skóre než při pořizování statických obrazů, ale stále jde o dobrý výsledek.

Hlavními výhodami Xiaomi jsou jeho vynikající systém automatického ostření a kombinace optické a elektronické stabilizace. Pořízená videa mají zpravidla málo šumu, ale dynamický rozsah je v některých klipech omezený.

Z vlastní zkušenosti hodnotíme kvalitu videí jako dobrou, ocenili jsme věrné zachytávání barev, dostačující detaily a poměrně pěkně fungující stabilizaci. Kvalita zvuku sice není špatná, ale určitě by mohla být lepší.

Hlavní klady Mi Mix 2s dle DxOMark

 • Automatické ostření je velmi rychlé a přesné s dobrým sledováním objektu.
 • Stabilizace je poměrně účinná.
 • Minimální šum ve venkovních podmínkách.
 • Barvy jsou ve většině podmínek jasné a živé.

Hlavní nedostatky Mi Mix 2s dle DxOMark

 • Za většiny podmínek ztráta jemných detailů.
 • Znatelné mírné nekonzistence expozice a vyvážení bílé.
 • Viditelný rozdíl v ostrosti mezi snímky.

Ukázkové video pořízené telefonem

Softwarová výbava

Jako operační systém je na tomto telefonu nainstalován Android 8.0 Oreo v upravené ROM MIUI 9.6.4. Tato ROM je, kromě mnoha dalších vlastností, vybavena celou řadou aplikací, což většině uživatelů Xiaomi vyhovuje, někteří to však mohou vnímat jako mínus.

Jednou ze zajímavostí je možnost přepnout uživatelské rozhraní z tradičního ovládání třemi tlačítky v navigační liště (poslední aplikace/domů/zpět) na ovládání gesty. Tento způsob do značné míry připomíná ovládání, se kterým přišel iPhone X, nicméně proti zvyklostem je potřeba si chvíli zvykat.

MIUI je jako nadstavba velmi dobře vyladěná a plynulá. Ani po několika dnech intenzivního testování, kdy telefon běžel bez restartu, nedocházelo k viditelnému zpomalování či zasekávání. Nutno říci, že MIUI tak trochu boří předsudky, které uživatelé často vůči nadstavbám mívají.

Předinstalované aplikace

Aplikací je v telefonu opravdu hodně, proto se nebudeme věnovat úplně všem a každou vám představíme jen stručně a ve formě obrázku.

 • Počasí – graficky jednoduchá aplikace s předpovědí na následujících pět dní, čerpající data z AccuWeather.
 • Galerie – poměrně propracovaná aplikace pro správu snímků a obrázků v zařízení s mnoha funkcemi.
 • Hudba – hudební přehrávač pro přehrávání zvukových souborů, uložených v zařízení.
 • Optimalizace – jedna ze silných stránek telefonů Xiaomi. Aplikace, která vyčistí telefon od zbytečností, zkontroluje zabezpečení, ukáže informace o spotřebě baterie a má řadu dalších užitečných funkcí.
 • Kontakty – víceméně tradiční aplikace pro správu kontaktů, která však neumí spolupracovat s Kontakty Google.
 • Kalkulačka – na první pohled průměrná aplikace, kterou najdete na každém telefonu. Obsahuje však řadu funkcí navíc – například převody jednotek nebo konvertor měn.
 • Hodiny – aplikace, sdružující budík, hodiny, stopky a časovač. Vše v tradičním rozhraní alá Xiaomi.
 • Pošta – univerzální aplikace pro práci s elektronickou poštou. Poradí si prakticky s jakýmkoli serverem, včetně Gmailu či Exchange serveru.
 • Záznamník – jednoduchý diktafon, ukládající nahrávky do zvukových souborů ve formátu MP3.
 • Nahrávání obrazovky – šikovná aplikace, díky které můžete zaznamenat dění na obrazovce telefonu jako video a následně ho třeba sdílet.
 • Kompas – šikovná aplikace, zobrazující jak světové strany, tak i zeměpisné souřadnice, tlak vzduchu a nadmořskou výšku.
 • Skener – aplikace pro skenování čárových a QR kódů, případně konverzi papírových dokumentů do digitální podoby.

Velký balík aplikací

 • Stažené – seznam souborů, stažených z internetu.
 • Zpětná vazba – nahlášení problému či odeslání návrhu k telefonu, fungující jako uživatelská zpětná vazba.
 • Sada nástrojů SIM – aplikace, umístěné na SIM kartě v rámci takzvaného SIM toolkitu.
 • Zprávy – správce SMS, obsahující i rozšířené možnosti, jako je odeslání zprávy v zadaný den a čas. Neumí však pracovat v režimu na šířku a neodstraňuje diakritiku z odeslaných SMS.
 • Volání – víceméně tradiční aplikace pro telefonování, která však nevyniká ničím zvláštním. Plusem telefonů Xiaomi je však schopnost nahrávat hovory.
 • Internet – běžný webový prohlížeč, který stačí pro základní „brouzdání“ po internetu. Proti Chrome však chybí řada funkcí – například synchronizace s cloudem.
 • Fotoaparát – poměrně propracovaná aplikace pro pořizování snímků a natáčení videí.
 • Kalendář – vlastní kalendářová aplikace, která je schopná pracovat i s Kalendářem Google.
 • Poznámky – jednoduchý poznámkový systém, do určité míry připomínající Google Keep. Dovoluje vytvářet textové i obrázkové poznámky, odškrtávací seznamy a podobně.
 • Správce souborů – aplikace pro správu souborů, nabízející jak obvyklý pohled na soubory a složky, tak o něco přehlednější, s tříděním dle kategorií.
 • MIUI fórum – aplikace pro komunikaci přes webové fórum, kde se probírají nejen novinky, ale i aktuální problémy.
 • Mi Video – přehrávač videí, uložených v telefonu nebo pořízených fotoaparátem.

Aplikací je ještě mnohem více a vyjmenovat je všechny by zdaleka překonalo rámec této recenze. Co v nabídce chybí, je FM rádio, což je dané tím, že Mi Mix 2s nemá funkci rozhlasového přijímače. Stejně tak v nabídce není Mi Remote, neboť telefon nemá infračervený port a tím pádem nezastane roli dálkového ovladače.

MIUI

Popsat MIUI v jedné kapitole je tak trochu nadlidský úkol. Proti čistému Androidu se jedná patrně o nejvíce odlišnou ROMku, či, chcete-li, firmware. Na první pohled si lze všimnout zásadní odlišnosti hned na úvodní obrazovce. Není zde žádný seznam aplikací – ikony všech nainstalovaných programů jsou umísťovány na plochy. Je to tedy podobný systém, jaký můžete znát třeba z iPhonů. Pokud by vám nevyhovoval, lze to řešit instalací alternativního launcheru, který vrátí vše do původního pořádku.

MIUI se liší také kompletní změnou grafického rozhraní. Přepracováno je v podstatě vše, počínaje oznamovací oblastí, až po systémové nastavení či přepínání mezi aplikacemi. Pokud změníte oblast na zemi mimo Evropskou unii, budete moci používat takzvaná Témata, kterými snadno změníte vzhled celého systému takřka k nepoznání.

Kromě volitelné podpory ovládání gest přináší MIUI také řadu dalších vylepšení v podobě druhého prostoru, dovolující vytvoření zabezpečeného paralelního profilu v rámci jednoho účtu, či duálních aplikací, které oceníte například v situaci, kdy v programech Messenger, Facebook, WhatsApp a dalších používáte dva různé účty. Zajímavá je také možnost zamknout vybrané programy před neoprávněným přístupem.

Ač se o grafických nadstavbách často říká, že ukusují nemalou část výkonu telefonu, v tomto případě musíme uznat, že MIUI je výjimkou, potvrzující pravidlo. V případě Mi Mix 2s navíc nelze pominout prakticky nejvyšší možnou hardwarovou výbavu, díky které vše běží naprosto plynule.

Závěrečné hodnocení recenze Xiaomi Mi Mix 2s

Jaký tedy bude závěr recenze Xiaomi Mi Mix 2s? Telefon nabízí jednoznačně špičkový, neřkuli rovnou nekompromisní výkon. Jako jedna z vlajkových lodí přináší to nejlepší, co dnes v telefonu můžete mít. Dalším lákadlem je pak neotřelý design, ostře vybočující z řady prakticky všech dnešních mobilů. Nemáte-li rádi výřez alá iPhone X, pak je Mi Mix 2s jasnou odpovědí.

Pochvalu si zaslouží displej, podávající pěkný obraz. Stranou nemůžeme nechat ani silně nadprůměrný fotoaparát, který dělá pěkné fotky i za náročnějších podmínek a poměrně hodně solidní videa.

Telefon je dílensky doslova špičkově zpracovaný a v každém okamžiku vám bude připomínat, že držíte v dlani něco skutečně exkluzivního. Kladem je také nabíjení – ať už podpora rychlého nebo bezdrátového nabíjení.

Dostáváme se k ceně. V době vzniku této recenze (konec srpna 2018) stojí varianta se 6 GB operační paměti a 64GB úložištěm v našem e-shopu jen 12 390 Kč, což je o více než tisícovku méně ve srovnání se stejně vybaveným modelem Mi 8.

Našlapanější verze se 128 GB interní paměti přijde v našem e-shopu na 13 990 Kč. Zkuste si pro zajímavost srovnat, co za tyto částky dostanete u konkurenčních značek…. Mobil s procesorem Qualcomm Snapdragon 845 (či srovnatelným) to téměř jistě nebude.

Je čas podívat se na nedostatky. Asi nejvíce nám chyběla možnost odemykání obličejem. V tomto směru má Mi 8 navrch, neboť je vybaven infračerveným 3D skenerem tváře, podobným iPhonu X.

Poměrně citlivě také vnímáme absenci jakékoli deklarované odolnosti proti vodě a prachu, která je v dnešní době u vlajkových lodí jakýmsi nepsaným standardem. O něco drobnějším nedostatkem je absence podpory paměťových karet, což ale s ohledem na velikost interní paměti až 128 GB nepovažujeme za zásadní. Jen minimálně pak mrzí chybějící infračervený port a FM rádio, což jsou prvky, bez kterých se určitě dá žít.

Xiaomi Mi Mix 2s

12390 Kč
8

Výkon

9.5/10

Displej

8.0/10

Výdrž baterie

6.0/10

Fotoaparát

9.0/10

Cena

7.5/10

Klady

 • Nekompromisní výkon díky špičkovému hardwaru
 • Neokoukané a svým způsobem unikátní provedení
 • Velmi dobrý fotoaparát
 • Dobrá obrazovka
 • Dobrý poměr ceny a výkonu

Zápory

 • Není deklarovaná odolnost proti vodě a prachu
 • Není k dispozici odemykání tváří
 • Chybí podpora paměťových karet
 • Chybí infračervený port
 • Chybí FM rádio

3 komentáře: „Recenze Xiaomi Mi Mix 2s: špička v neotřelém kabátku

 • 30. 8. 2018 (20:27)
  Permalink

  Asi jste měli nějaký vadný kus, ne? Povedlo se zjistit, čím to?
  Já jsem na Mi Mix 2 se snapdragonem 835 v antutu naměřil 213.000 bodů.

 • 1. 9. 2018 (13:19)
  Permalink

  Problém určitě je – na mém mi mix 2 se snap835 mám v antutu 213.000 bodů.

 • 5. 9. 2018 (23:54)
  Permalink

  To: Pepa a Petr
  Vadný kus asi ne. Ten rozdíl není tak velký. Ale s tímto procesorem by měl mít minimálně někde kolem 250 000….

  Karel Kilián

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.