Coolpad žaluje Xiaomi kvůli porušení patentů, žádá zastavení výroby

Společnost Yulong Computer Telecommunication Scientific, dceřiná divize i u nás dobře známého čínského výrobce elektroniky Coolpad, podala žalobu kvůli porušení patentových práv proti společnosti Xiaomi. Podle ní používal čínský gigant některá duševní vlastnictví, náležící Yulongu. Žaloba byla podána 10. května k soudu v provincii Jiangsu. Yulong Computer v ní žádá okamžité zastavení výroby několika modelů chytrých telefonů Xiaomi, včetně nejnovějších vlajkových lodí. Konkrétně se má jednat o modely Mi Mix, Redmi Note 4X, Mi 6, Mi Max 2, Mi Note 3, Redmi Note 5, Redmi 5 Plus a Mi 5X.

Společnost Coolpad žaluje Xiaomi
Společnost Coolpad žaluje Xiaomi

Jedním z údajně porušených patentů je použití designu slotu pro dvě SIM karty. Zejména nad tímto obviněním zahraniční média otevřeně kroutí hlavou. K dalším porušením mělo dojít v určitých technologiích, týkajících se softwarového rozhraní či ve funkci nahrávání hovorů. Sporný patent se týká „Metody pro implementaci systému interního záznamu hovorů v multifunkčním mobilním komunikačním terminálu“ s číslem ZL200610034036.7. Společnost Yulong Computer nebyla schopna poskytnout podrobnější údaje o těchto porušeních. Přesto se snaží získat náhradu za ekonomické ztráty, které jí kvůli údajnému porušení patentu vznikly.

Coolpad nebojuje proti Xiaomi Poprvé

Není to první pokus tohoto čínského výrobce – už počátkem tohoto roku podal Coolpad na Xiaomi podobnou žalobu. Generální ředitel společnosti však naznačil, že šlo jen o snahu upozornit na respektování duševního vlastnictví. Společnost Coolpad byla součástí impéria LeEco, ale v lednu byla prodána kvůli špatným finančním výsledkům. V rámci auditu byla zveřejněna zpráva z roku 2016, která prokázala ztrátu ve výši 558 milionů amerických dolarů. Ještě v roce 2015 přitom firma vykazovala zisk, byť jen ve výši 295,5 milionu dolarů.

Společnost Coolpad žaluje Xiaomi
Společnost Coolpad žaluje Xiaomi

Pochopitelně nemůžeme předjímat rozhodnutí soudu, ale velice pochybujeme, že Yulong Computer bude schopen zastavit výrobu jakéhokoli smartphonu Xiaomi. Jako pravděpodobnější se jeví mimosoudní řešení, aby se zabránilo negativní publicitě, kterou by případné soudní tahanice mohly vyvolat. Každopádně dění budeme sledovat a o dalším dění v této záležitosti samozřejmě budeme informovat i na našem blogu, takže zůstaňte naladěni!

Co myslíte, uspěje Coolpad ve své soudní při proti Xiaomi?

Zdroje: gizchina.comchina-review.com.uagizmochina.com.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.